Black & Decker BCPC18D1 Battery-powered Spray Gun Pressure Washer - 5 in 1 nozzle
Questions & Answers (2)
ID: 107987
EAN: 5035048737460
MPN: BCPC18D1-QW
8,0/10
After-sales assistance & Spare parts
Special offer
Prompt Delivery
23 items in stock
Free Shipping
Estimated delivery: 22/05/2026 - 26/05/2026
Lowest price:
-5 %
Vat included
Technical data
Maximum hourly pump flow rate
120 L/h
Max. pressure
24 bar
Engine
brushes
Battery type
Li-Ion
Motor type
Battery-powered
Total amperes
2 Ah
Type
Portable
Rotating nozzle
Nozzle only
Self-priming pump
yes
Shared battery
Multi-tool
Weight
2.5 Kg
Hose length
6 m
Product Features
Model
BCPC18D1
Handheld
yes
Type
Portable
Operating mode
Battery-powered
Operating mode
Items included
Battery included
Operation mode
Cold water
Manufacturing country
China
Motor data
Motor type
Battery type
Li-Ion
Engine
brushes
Total amperes
2 Ah
Pump data
Pump brand
BCPC18D1
Self-priming pump
No. of pump speeds
1
Flow rate
2 L/min
Max flow rate per minute
2 L/min
Maximum hourly pump flow rate
120 L/h
Operating pressure
24 bar
Max. pressure
24 bar
Equipment
Type of attachment
Quick coupling
Shared battery
Multi-tool
Free gifts/extra features
Spray gun
Rotating nozzle
Nozzle only
High-pressure hose for spray gun
6 m
Hose length
Instructions manual
Dimensions and logistics
Product dimensions in cm (L x W x H)
103x32x10 cm
Net weight
2.5 Kg
Packaging
Original packaging
Original packaging/s dimensions in cm (L x W x H)
57x28x15 cm
Weight including packaging
4.1 Kg
Assembly time
5 minutes
Add Accessories and get a discount
You're viewing:
Customers also viewed:
Description
Black & Decker BCPC18D1 Battery Powered Spray Gun Pressure Washer
The pressure washer is equipped with a 5 in 1 nozzle.
  • Turbo nozzle 0 °: For difficult cleaning or encrusted dirt.
  • Fan nozzle 15°: For general cleaning.
  • Fan nozzle at 25°:
  • Fan nozzle 40°:
  • Rinsing nozzle: for simple cleaning.
The Black & Decker battery 18V battery is part of the POWER CONNECT family so it is compatible with many machines Black & Decker
Main Features and Technical Specifications
Black & Decker BCPC18D1 Pressure Washer Features
  • It drains the water with the suction kit.
  • Trigger with secure to prevent accidental actuation
  • All quick couplings for maximum ease of use
  • Multi function 5 in 1 nozzle for every eventuality
  • 6 m Suction hose with float .
  • Full pressure of 22 bar.