RYOBI RY18SPA-0 18V Submersible Pump For Clear And Dark Water - BATTERY AND BATTERY CHARGER NOT INCLUDED
Add a question
ID: 112062
EAN: 4892210213853
MPN: RY18SPA-0
7,9/10
After-sales assistance & Spare parts
Special offer
Prompt Delivery
4 items in stock
Free Shipping
Estimated delivery: 22/05/2026 - 26/05/2026
Lowest price:
-5 %
Vat included
Technical data
Power supply
Battery-powered
Flow rate
70 L/min
Maximum hourly pump flow rate
4200 L/h
Use
For dirty and clear water
Voltage
18 V
Items included
Battery and battery charger NOT included
Product Features
Model
RY18STPA-0
Use
For dirty and clear water
Power supply
Battery-powered
Items included
Flow rate
70 L/min
Manufacturing country
China
Warranty
Standard
Motor data
Voltage
18 V
Pump data
Maximum hourly pump flow rate
4200 L/h
Hose fitting diameter
25 mm
Free gifts/extra features
Connection adapters for pumps
Yes
Instructions manual
Yes
Dimensions and logistics
Net weight
4 Kg
Packaging
Original packaging
Original packaging/s dimensions in cm (L x W x H)
35X30X18
Weight including packaging
4.4 Kg
Add Accessories and get a discount
You're viewing:
Customers also viewed:
Description
RYOBI RY18SPA-0 18V Submersible pump for clear and dark water
The filter will block particles larger than 1 mm in diameter. Deactivate the filter in clean water applications.
The timer setting allows you to leave the pump running for 5, 10 or 15 minutes.
It is powered by an 18 V battery.
Technical Features
  • At the bottom of the pump, there is a lever to activate and deactivate the filter. When the filter is active, you can use the pump in dirty water. The filter will block particles larger than 1 mm in diameter. Deactivate the filter in clean water applications
Ryobi warranty extension up to 3 years
All warranty conditions can be found in the Ryobi user manual.
The warranty is subject to registration for the 2 to 3 year extension.
To benefit from the extended 3-year warranty, you must register your power tool in the Ryobi portal:
Free items & Standard equipment
Free items included
Exhaust fitting with 1" (2.5 cm) outlet and locking pin,