Bosch AdvancedRotak 36V-44-750 - Battery-powered Lawn Mower - 44 cm Cut- 2x 36V 4Ah
Add a question
ID: K608310
EAN: 4059952658094
MPN: 06008B9G02
7,5/10
After-sales assistance & Spare parts
Free gifts from AgriEuro
Protective coverProtective cover
Blade sharpenerBlade sharpener
Cotton glovesCotton gloves
Protective gogglesProtective goggles
Noise-canceling earmuffsNoise-canceling earmuffs
AgriEuro BandanaAgriEuro Bandana
Out of stock
Free Shipping
Vat included
Available versions
Technical data
Grass collector
yes
Rear discharge
yes
Body material
ABS
Motor type
Battery-powered
Battery type
Li-Ion
Voltage
36 V
Total amperes
8 Ah
Max. recommended area
600 m²
Maximum grass height
30cm
Cutting width
44 cm
Self-propelling
Hand push
Cutting adjustment
1 button
Shared battery
Multi-tool
Manufacturing country
Hungary
Product Features
Model
AdvancedRotak 36V-44-750
Line
Home & Garden
Body material
ABS
Operating mode
Battery-powered
Items included
Battery included
Self-propelling
Hand push
Housing width
48 cm
Grass collection system
Standard equipment
Cut with rear discharge
Standard equipment
Cutting system
2 in 1
Collection bag capacity
50 L
Max. recommended area
600 m²
Maximum grass height
30cm
Foldable
Manufacturing country
Hungary
Motor data
Motor brand
Bosch
Motor type
Battery type
Li-Ion
Power supply
Voltage
36 V
Total amperes
8 Ah
Transmission data
Wheel drive
Pushed
Operating mode
Lever on the handlebar
Cutting data
Cutting width
44 cm
Blade type
Standard
Cutting adjustment
1 button
Max. cutting height
80 mm
Min. cutting height
25 mm
No. of cutting positions
7
Equipment
Collection bag
Shared battery
Multi-tool
Battery level light
Rear wheels size
160 mm
Front wheels size
140 mm
Wheel Type
ABS pattern
Folding/removable handle/s
Free gifts/extra features
Battery charger
Starting keys
Instructions manual
Dimensions and logistics
Product dimensions in cm (L x W x H)
1310 x 470 x 1080 mm
Net weight
16.5 Kg
Packaging
Original packaging
Original packaging/s dimensions in cm (L x W x H)
76x49x46
Weight including packaging
20.1 Kg
Assembly time
5 minutes
Add Accessories and get a discount
You're viewing:
Customers also viewed:
Description
AdvancedRotak 36V-44-750Electric Lawn Mower
It features seven cutting height options, adjustable from 25 mm to 80 mm at the touch of one button, to meet various cutting needs.
Being part of the 36V POWER FOR ALL system, allows the same battery to be used on a wide range of compatible tools, improving convenience and savings.
2 Cutting Systems
The machine features a traditional 2-in-1 design, offering both grass collection and rear discharge.
Steel Blade
Here are some of the main features:
Centralised Cutting Height Adjustment
Below are some of the main benefits:
  • Cutting precision: With seven cutting heights available, varying from 25 mm to 80 mm, the user can easily choose the ideal setting for the type of grass and ground conditions, thus ensuring a more even cut adapted to the specific needs of the lawn.
  • Increased stability: The wheel sizes, with 140 mm front wheels and 160 mm rear wheels, contribute to greater stability of the mower, especially when making height adjustments. This helps keep the mower steady and secure on various types of surfaces.
36V Starter Set (2x 36V 4.0Ah Batteries + Charger)
Bosch 36V starter set + charger, useful for heavy-duty use in the garden.
POWER FOR ALL system, to tackle even the most demanding jobs. For working outdoors with the freedom of cordless tools and maximum power and performance. One battery for all 36V POWER FOR ALL tools.
Features:
  • 36V POWER FOR ALL: one battery and charger for all 36V Bosch Home & Garden tools
  • High-performance 36V battery to avoid the emissions and noise of petrol tools
  • LED battery charge level indicator
  • No self-discharge, nor memory effect
2x 4Ah batteries
Advantages of the Lithium-ion Battery
Ideal for medium-large gardens.
A few minutes of recharging is enough to provide the power needed to complete the job.
BATTERY CHARGER: lithium-ion battery chargers reduce energy consumption by an average of 35%.
Controls on the Handlebar
Battery Autonomy and Cutting Area
The following shows the achievable mowing areas based on the battery capacity used:
1 x 2Ah Battery from 100 to 300 m²
1 x 4Ah Battery from 200 to 600 m²
1 x 6Ah Battery from 300 to 900 m²
2 x 4Ah Batteries (8Ah) from 400 to 1200 m²
Battery Capacity Cutting Area
Instructions for Use for Our Customers
Free items & Standard equipment
1° GIFT: Safety Equipment, Protection Cover and Blade Sharpener Kit
PROTECTION KIT - SAFETY EQUIPMENT
Protective earmuffs to work with maximum comfort
Protective goggles that can be used as an alternative to the visor mask.
Agrieuro headscarf 100% cotton