Stanley D200/10/24 - Portable Electric Air Compressor - 1.5 Hp Motor - 24 L
Questions & Answers (8)
ID: K501287
EAN: 80167387544940
MPN: 8117190STN598
7,0/10
After-sales assistance & Spare parts
+1000 sold
Free gifts from AgriEuro
Universal cover for storageUniversal cover for storage
Prompt Delivery
22 items in stock
Free Shipping
Estimated delivery: 21/05/2026 - 25/05/2026
Vat included
Technical data
Air compressor tank
24 L
Max. operating pressure
10 bar
Air intake flow
180 L/min
Cylinder head rpm
3400 RPM
Lubrication
Oil-less
Pump type
Single-stage
Nominal power
1.5 HP
Operating mode
Single-phase 230 V
Pump unit mounting
Welded
Product Features
Model
D 200/10/24V
Air compressor type 2
Coaxial
Air compressor type
Vertical
Operating mode
Single-phase 230 V
Max. operating pressure
10 bar
Number of tanks
1
Air compressor tank
24 L
Noise level
97 LwA
Manufacturing country
China
Pump unit mounting
Welded
Motor data
Motor type
Electric single-phase
Nominal power
1.5 HP
Silenced
No
Manufacturing country
Denmark
Pump data
Pump brand
Stanley
Model
OL195
Air intake flow
180 L/min
Pump type
Single-stage
Lubrication
Oil-less
Cooling manifold
No
Transmission data
Transmission type
Coaxial type direct
Cylinder head rpm
3400 RPM
Equipment
Anti-vibrating system
Yes
No. of outlet couplings
1
Rubber-coated soft grip
Yes
Free gifts/extra features
Instructions manual
Dimensions and logistics
Product dimensions in cm (L x W x H)
36x36x65 cm
Net weight
16 Kg
Packaging
On pallet
Original packaging/s dimensions in cm (L x W x H)
36x36x65 cm
Weight including packaging
16 Kg
Assembly time
Assembled
Add Accessories and get a discount
You're viewing:
Customers also viewed:
Description
Stanley D200/10/24V Electric Air Compressor
Stanley D200/10/24V Air Compressor
Main features:
D 200 (Air intake flow 180 L/min)
10 - Maximum pressure 10 bar
24 - Tank capacity in L 24 L
V - Vertical tank
Its compact size allows for an easy storage.
It mounts an electric motor with a power of 1.5 Hp. This air compressor has a compressed air suction capacity of 180 L/min and can reach a maximum pressure of 10 bar.
Suitable for a number of applications:
  • Air-blowing
  • Inflation
  • Airbrushing
  • Nailing - Stapling
  • Spraying treatments
  • Painting
  • Professional painting
  • Screw driving
Technical features
Air intake flow: 180 L/min.
Pumping unit type: coaxial
Pressure: 10 bar
Electric motor power: 1.5 Hp
Tank: 24 L
Dimensions:
- Width: 323 mm
- Height: 650 mm
- Depth (or thickness): 323 mm